Keli kilogramai antsvorio – dar ne liga, tačiau jie kelia grėsmę sunkiai susirgti. Todėl medikai rekomenduoja sekti svorio pokyčius, o pastebėjus jo didėjimą, imtis priemonių.


Ne liga, bet…

Antsvoris, o ypač nutukimas, gali paspartinti širdies ir kraujagyslių, sąnarių, tulžies pūslės, kai kurių onkologinių lygų (pirmiausia – krūtų bei storosios žarnos vėžio), cukrinio debeto atsiradimą. Tam galima bent iš dalies užkirsti kelią išlaikant normalų kūno svorį. Tačiau kur yra riba, kuria peržengus jau gresia pavojai? Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) antsvoriui nustatyti siūlo naudoti universalią formulę: svorį kilogramais padalyti iš ūgio metrais kvadratu. Gautas skaičius vadinamas kūno masės indeksu, arba KMI. Jeigu jis didesnis nei 25 – turima antsvorio, jeigu didesnis nei 30 – žmogus yra nutukęs. Ši formulė yra universali ir tinka tiek vyrams, tiek moterims nuo 18 metų.

KMI variacijos

Tačiau dietologai ir antropologai šią formulę vis labiau kritikuoja. Pavyzdžiui, pastebėta, kad ji netinka raumeningiems, treniruotiems, stambių kaulų vyrams, kuriemsdidesnis svoris dėl kūno sandaros yra normalus. Vokietijos medikai siūlo taikiti skirtingus antsvorio indeksus vyrams ir moterims. Pasak antropologų, KMI, kurį naudojame dabar, reikėtų skirstyti pagal amžių .Teoriškai jis taikomas suaugusiems žmonėms nuo 18 metų iki pat senatvės. Tačiau teigiama, jog moterims nuo 35 metų antsvoris turėtų būti nustatomas, jei KMI didesnis nei 26, o nuo 45 – jei didesnis nei 27. Mat moters svorio didėjimas brandžiame amžiuje nulemtas harmonų pokyčių ir yra normalus. Vyresnių moterų KMI, pasak specialistų, negali būti toks pats kaip jaunų.

Liemens apimtis

Endokrinologai teigia, kad labai patikimas būdas padidėjusiam kūno svoriui nustatyti yra liemens apimtis. Jeigu moters liemuo stambesnis nei 88 centimetrai, o vyro – 105, jiems didesnė grėsmė susirgti su antsvoriu, pirmiausia cukriniu diabetu .Lietuvoje atlikti tyrimai byloja, kad beveik 50 proc. vyresnių nei 40 metų žmonių liemuo dar stambesnis nei šie dydžiai. Tokių moterų – beveik du kartus daugiau nei vyrų. Savo svorį ypač kontroliuoti turėtų sulaukusieji 45 ir vyresni, nes amžius ir antsvoris – vieni dažniausių diabeto rizikos veiksnių.

Ūgis minus 100

Kai kurie šeimos gydytojai ir šiandien sako taikantys seną antsvorio nustatymo formulę: iš ūgio centimetrais atimti šimtą. Gautas skaičius ir rodo, kiek žmogus apytiksliai turėtų sverti. Anot jų, šios formulės duomenys nelabai prieštarauja KMI skaičiavimo būdui, o yra gerokai paprastesni.

Šeimos gydytojai teigia, kad nustatytas antsvoris yra tik įspėjimas dėl jo susirūpinti ir ko nors griebtis, pirmiausia – daugiau judėti. Daug žalingesnis sveikatai nutukimas – svarbu, kad jo nebūtų.

Parengta pagal tv gida


Sportuok.info komentaras

Straipsnyje kalbama apie medicininį antsvorį. T.y., kuomet svoris jau kenkia sveikatai. Toks skaičiavimas, turi pagrindo, ypač dėl to, kad jį atliko mokslininkai, tačiau, reikia atkreipti dėmesį, kad svorio nustatymas, kaip neperžengiantis ribų – nereiškia, kad jūsų formos tokios yra labai normalios.

Tiek KMI, tiek minus šimtas sistema informuoja apie tai, kada svoris tampa patologine našta organizmui ir gali sukelti rimtų pasekmių. Visgi šios sistemos yra kiek perdėtos. Tarkime, merginai, kurios ūgis yra 175, norint atrodyti lieknai, 75 kilogramai yra gerokai per daug. Net 70 jau daug…

Kitas dalykas, pagal sistemas matote, kad antsvorio ribos didėja su amžiumi. Tai reiškia du dalykus, pirmiausia tai, kad didėjant amžiui, yra pateisinamas svorio didėjimas – dėl lėtėjančios medžiagų apykaitos. Tačiau, tai nereiškia, kad išlaikyti lieknumo neįmanoma ir, kad amžius yra pretekstas storėti.

Taigi, atminkite, kad šio straipsnio esmė dar kartą parodyti, kad antsvoris yra ne tik negražu, tačiau ir kenksminga. Nepamirškite daugiau judėti, stebėti savo kūno svorį, o tame jums visuomet padės sportuok.info