Sporto traumos, anot vieno žmogaus – juodoji sporto pusė. Privalu suprasti, kad sportas tai fiziniai krūviai, kurie neretai gali baigtis traumomis. Traumos būna labai įvairios, ir priklausomai nuo jų sudėtingumo, sporto salę gali tekti apleisti nuo savaitės iki kelių mėnesių. Todėl, būtina žinoti, kokios traumos yra dažniausios ir kaip jų išvengti.

 

Dažniausios sporto salėje pasitaikančios traumos yra:

  1. Patempimai. Tai traumas būdingos visam sportui, ne tik sportui sporto salėje. Tiesa, jos būdingesnės kontaktiniam arba aktyvesniam sportui, tačiau, jų neišvengiama ir sporto salėje. Patempti raiščius galima bėgant, užsiimant kontaktiniu sportu (pvz. futbolu arba krepšiniu), taip pat treniruojantis treniruokliu, kuomet pratimai atliekami neteisingai, arba svoris gerokai per didelis sportuojančio fizinėms jėgoms. Įvairūs patempimai dažni aerobikoje ir stepo treniruotėse.
  2. Stuburo ir nugaros raumenų traumos. Taip pačios pavojingiausios traumos. Tokia trauma gali ne tik amžiams išvyti iš sporto, bet ir iš gyvenimo. Jeigu nugaros raumenų patempimai ar uždegimai gali būti sutinkami visame sporte, stuburo traumos dažniausios yra jėgos sporte t.y. kuomet dirbama treniruočių salėje su svoriais.
  3. Raumenų plyšimai. Radikali trauma, kuri sutinkama visame sporte. Įvyksta dėl įvairių priežasčių, tačiau, dažniausiai dėl prastos sportavimo technikos ir savo jėgų pervertinimo.

 

Kaip išvengti? Visiškai panaikinti traumos galimybės nėra. Yra galimybė tik sumažinti šių traumų tikimybę. Svarbiausia yra sportuoti nuosekliai. Nesportuokite priešokiais. Jeigu tik pradedate sportuoti, supraskite, kad esate naujokas ir maži treniruočių krūviai yra normalu. Nebūkite naiviais tikėdami, kad jumyse slypi V.Aleknos jėga. O jei ir taip, ją realizuokite po truputi. Nežaiskite su svoriais, kurių nepažystat – kur kas bus geriau jei pradėsite nuo labai mažo svorio, o pajutę, jog jis jums per mažas pridėsite daugiau. Darykite viska su galva.

Turėkite rėžimą ir jo laikykitės. Viena treniruotė per savaitė nieko neduos nei jūsų jėgai ar figūrai ir smarkiai padidins traumų tikimybę. Treniruokite raumenis nuosekliai ir traumų galimybės ženkliai sumažės.

Neatlikinėkite pratimų, kurių nežinote kaip atlikti. Tai ypač aktualu tiems, kas nori dirbti su svoriais. Neteisingai atliekant pratimą pavadinta „mirties trauka“ su nugara galite turėti tokių problemų, kad jų pasekmes jausite visą gyvenimą. Tai tik pavyzdys. Pratimus geriau atlikite su mažesniais svoriais, bet taisyklingai.

Apšilinėkite. Prieš kiekvieną treniruote nepagailėkite 10-15 minučių raumenų ir sąnarių šildymui. Viena dažniausių traumos priežasčių – neapšildyti raumenys, sąnariai. Kad ir šiame puslapyje rasite patarimų, kaip daryti apšilimą. Pasinaudokite jais.

 

Ką daryt gavus traumą? Jei tai patempimas – traumą įmanoma išsigydyti ir patiems. Patempimai jei jie yra raiščių pasireiškia smarkiu skausmu sąnario srityje (ir aplink), dideliu skausmu ir patinimu. Įvykus tokiai traumai, turbūt efektyviausia būtų gydytis RICE metodika, kurią rekomenduoja Fastum gamintojai. Naudojant tokią metodiką svarbiausia yra ilsinti pažeistą vietą, ją šaldyti, prispaust ir stengtis laikyti pakeltą.

Jei pajutote skausmą nugaroje, geriausia bus jei kreipsitės pas gydytoją. Galbūt tai tik neišdirbto nugaros raumens skausmas, tačiau, atsarga gėdos nedaro. Nugaros traumos yra itin pavojingos ir sunkiai ir ilgai gydomos, kartais, net neišgydomos. Žinoma, galite pamėginti preparatus (jei jaučiate, kad tai raumenų skausmas) nuo raumenų skausmo. Asmeniškai rekomenduoju lietuvišką produktą Menovazin. Esant nesmarkiems patempimams ar net raumenų uždegimui jis veikia tikrai efektyviai.

Raumenų plyšimas – plyšusio raumens skausmas jums neabejotinai pats pasakys apie save. Ir greičiausiai, kur jus pakliūsite po jo iš sporto salės, tai medikų apžiūros kabinėtas. Taigi nesirūpinkit, jie jums paskirs gydimą…

Visgi, geriausia, patyrus traumą yra kreiptis pas mėdikus. Jie tinkamai diagnozuos traumą ir paskirs jai tinkamą gydimą.

Atminkite, kad traumos, tai dažniausiai jūsų kaltės vaisius. Atminkite, kad jūsų įvaizdis salėje nėra toks svarbus kaip jūsų sveikata. Sporto salėje turi dirbti galva, o tik po jos raumenys. Sportuokite atsargiai.