Dažniausiai pasitaikančios traumos

25

Sporto traumos, anot vieno žmogaus – juodoji sporto pusė. Privalu suprasti, kad sportas tai fiziniai krūviai, kurie neretai gali baigtis traumomis. Traumos būna labai įvairios, ir priklausomai nuo jų sudėtingumo, sporto salę gali tekti apleisti nuo savaitės iki kelių mėnesių. Todėl, būtina žinoti, kokios traumos yra dažniausios ir kaip jų išvengti.

 

Dažniausios sporto salėje pasitaikančios traumos yra:

 1. Patempimai. Tai traumas būdingos visam sportui, ne tik sportui sporto salėje. Tiesa, jos būdingesnės kontaktiniam arba aktyvesniam sportui, tačiau, jų neišvengiama ir sporto salėje. Patempti raiščius galima bėgant, užsiimant kontaktiniu sportu (pvz. futbolu arba krepšiniu), taip pat treniruojantis treniruokliu, kuomet pratimai atliekami neteisingai, arba svoris gerokai per didelis sportuojančio fizinėms jėgoms. Įvairūs patempimai dažni aerobikoje ir stepo treniruotėse.
 2. Stuburo ir nugaros raumenų traumos. Taip pačios pavojingiausios traumos. Tokia trauma gali ne tik amžiams išvyti iš sporto, bet ir iš gyvenimo. Jeigu nugaros raumenų patempimai ar uždegimai gali būti sutinkami visame sporte, stuburo traumos dažniausios yra jėgos sporte t.y. kuomet dirbama treniruočių salėje su svoriais.
 3. Raumenų plyšimai. Radikali trauma, kuri sutinkama visame sporte. Įvyksta dėl įvairių priežasčių, tačiau, dažniausiai dėl prastos sportavimo technikos ir savo jėgų pervertinimo.

 

Kaip išvengti? Visiškai panaikinti traumos galimybės nėra. Yra galimybė tik sumažinti šių traumų tikimybę. Svarbiausia yra sportuoti nuosekliai. Nesportuokite priešokiais. Jeigu tik pradedate sportuoti, supraskite, kad esate naujokas ir maži treniruočių krūviai yra normalu. Nebūkite naiviais tikėdami, kad jumyse slypi V.Aleknos jėga. O jei ir taip, ją realizuokite po truputi. Nežaiskite su svoriais, kurių nepažystat – kur kas bus geriau jei pradėsite nuo labai mažo svorio, o pajutę, jog jis jums per mažas pridėsite daugiau. Darykite viska su galva.

Turėkite rėžimą ir jo laikykitės. Viena treniruotė per savaitė nieko neduos nei jūsų jėgai ar figūrai ir smarkiai padidins traumų tikimybę. Treniruokite raumenis nuosekliai ir traumų galimybės ženkliai sumažės.

Neatlikinėkite pratimų, kurių nežinote kaip atlikti. Tai ypač aktualu tiems, kas nori dirbti su svoriais. Neteisingai atliekant pratimą pavadinta „mirties trauka“ su nugara galite turėti tokių problemų, kad jų pasekmes jausite visą gyvenimą. Tai tik pavyzdys. Pratimus geriau atlikite su mažesniais svoriais, bet taisyklingai.

Apšilinėkite. Prieš kiekvieną treniruote nepagailėkite 10-15 minučių raumenų ir sąnarių šildymui. Viena dažniausių traumos priežasčių – neapšildyti raumenys, sąnariai. Kad ir šiame puslapyje rasite patarimų, kaip daryti apšilimą. Pasinaudokite jais.

 

Ką daryt gavus traumą? Jei tai patempimas – traumą įmanoma išsigydyti ir patiems. Patempimai jei jie yra raiščių pasireiškia smarkiu skausmu sąnario srityje (ir aplink), dideliu skausmu ir patinimu. Įvykus tokiai traumai, turbūt efektyviausia būtų gydytis RICE metodika, kurią rekomenduoja Fastum gamintojai. Naudojant tokią metodiką svarbiausia yra ilsinti pažeistą vietą, ją šaldyti, prispaust ir stengtis laikyti pakeltą.

Jei pajutote skausmą nugaroje, geriausia bus jei kreipsitės pas gydytoją. Galbūt tai tik neišdirbto nugaros raumens skausmas, tačiau, atsarga gėdos nedaro. Nugaros traumos yra itin pavojingos ir sunkiai ir ilgai gydomos, kartais, net neišgydomos. Žinoma, galite pamėginti preparatus (jei jaučiate, kad tai raumenų skausmas) nuo raumenų skausmo. Asmeniškai rekomenduoju lietuvišką produktą Menovazin. Esant nesmarkiems patempimams ar net raumenų uždegimui jis veikia tikrai efektyviai.

Raumenų plyšimas – plyšusio raumens skausmas jums neabejotinai pats pasakys apie save. Ir greičiausiai, kur jus pakliūsite po jo iš sporto salės, tai medikų apžiūros kabinėtas. Taigi nesirūpinkit, jie jums paskirs gydimą…

Visgi, geriausia, patyrus traumą yra kreiptis pas mėdikus. Jie tinkamai diagnozuos traumą ir paskirs jai tinkamą gydimą.

Atminkite, kad traumos, tai dažniausiai jūsų kaltės vaisius. Atminkite, kad jūsų įvaizdis salėje nėra toks svarbus kaip jūsų sveikata. Sporto salėje turi dirbti galva, o tik po jos raumenys. Sportuokite atsargiai.


Discussion25 komentarai

 1. Na tai kaip vis dėl to tavo nuomone reiktų atlikti mirties trauką? Kiek yra žmonių tiek ir nuomonių. Pvz: Daryti sulenktomis/ištiestomis kojomis? Pasilipus ant pakylos (totali nesamonė). Štangą leisti iki žemės tačiau jos nepadėti ar padėti štangą atpalaiduoti rankas ir kelti vėl?

 2. Sveikas Qlka. Atleisk už ilgą nesureagavimą. Aš manau, mirties trauka išviso turėtų būti išimta iš treniruočių programų.
  Asmeniškai mano nuomone, ji turėtų būti daroma tikrai ne ant pakilos. Sulenktom kojom. Aš linkęs balsuot už padėjimą štangos.
  Kas kalbant apie patį pratimą – jis pas mane išbrauktas seniausiai dėl nugaros traumos.

 3. O mano nuomone mirties trauka yra labai geras pratimas dėl to, kad tai yra puikus bazinis pratimas, kurių ir taip nėra daug (nes apima apie 80% kūno raumenų). Tačiau reikia jį daryti saikingai ir su protu. Tačiau kaip suprantu nėra vieningos nuomonės kaip jį reiktų daryti. Kad ir su tuo padėjimu ant žemės. Juk taip darant gaunasi tas pats kaip lockout’as darant stūmimą. O amno nuomone tai nėra labai gerai.

 4. Qlka, o tu nepatingek, aprasyk „mirties trauka“ atsiusk, idesim. Kiek pamenu tu nemazai ismanai apie mases auginima ir t.t. tai butu visai smagu, kad ne tik pakomentuotum, bet ir gilesne kokia analize padarytum 🙂
  e pastas info[eta]sportuok.info

 5. Na aš nesu analitikas ir nerašau straipsnių. Tačiau esu išbandęs ir vis dar bandau daugybę svorio auginimo metodikų ir jei kuri nors pasirodys geresnė už kitas būtinai aprašysiu. Negaliu parašyti straipsnio apie mirties trauką nes tiksliai kaip ji daroma. Žinoma aš turiu savo taisykles pagal kurias ją darau bet nesu 100% garantuotas kad jos tikrai yra būtent tos su kuriomis nesusivarysi stuburo ir tapsi didelis kaip Arnoldas 😀

  O kas liečia straipsnius iš tavo pusės tai būtų įdomu sulaukti konkretesnių o ne tokių apibendrintų straipsnių. Beje galėtum parašyti ir apie papildus: BCAA, glutaminas, kreatinas, aminorūgštys…….

  P.S. pataisyk komentarų submit mygtuką nes jis užlipęs ant Your Message laukelio.

 6. Na, aš esu septintokė.Ir man reikėjo parašyti darbą „Įvairios traumos sporte“. Esu dėkinga tam žmogui, kuris nepagailėjo savo laiko ir sukūrė šį straipsnį. Nuoširdus ačiū. 🙂

 7. Sveiki,
  o as esu labai jau atsargus stenguos neperspuortuoti, nepersidirbti, bet vistiek buna su tuo slidiejimu, kad pasitempiu raumenukus, tada ************ padeda. O taip geriausia priemone, manau labai save stebeti, didinti kruvi po siek tiek, ir labai svarbu apsilti pries treniruote 🙂

 8. Labas, Jonai 🙂
  Kiek pastebiu visiems visas lygas ir skausmus isgydo Fastum gelis 🙂 As net pradedu itarineti, kad cia uzslepta reklama vykdo Fastum gelio importuotojai 🙂

  As esu pats naudojes Fastum gel patempimu sukeltam skausmui mazinti. Ir turiu pasakyti, kad tuomet, kai tai dariau (cia labai daug metu atgal) – fastum irgi buvo aukstinamas, bet man nei ispudzio nei pan nepadare. Perejau prie tuo metu pardavinetos rusiskos alternatyvos ir ten, kadangi rusai kaip visuomet nepagaili, efektas budavo KUR KAS DIDESNIS. Kadangi sportuoju su protu, dabar traumu praktiskai isvengiu, taigi ner ka apie fastum geli ir pasakyt… Gal kas pasikeite 🙂

 9. Labas P,

  na nzn kiek tos reklamos fastum ideda, neseku kazkaip ziniasklaidos, zianu kad vat krepsni remia ar kazka tai.
  o tas tepalas man visai nieko, nera jokio kvapo kai tepuosi, netepa drabuziu, o as kartais neapskaiciuoju kruvio ir persitempiu, tad man padeda jis.

 10. apie vaistus tema nauja gal pradedat? 😀 na jei apie ji, tai man jis pagelbejo. ir man odraugai is sporto sales tepa ji.is tiesu, tai net man seneliai sanarius ji tepa. na nemanau, p, kad jis prastas, jei tiek daug zmoniu ji vartoja. uzsivedziau, lyg tai jis net krepsini remia…

 11. Sniege, kartais gerai isreklamuotas produktas buna visiskas slamstas… Tam ir investuoja imones i reklama 🙂 Kiek zinau, fastumas neturi porusio sanariams. Tai iseina, kad fastumas, vien pavadinimu tavo seneliams skausmus gydo 🙂 Va tame ir beda su fastum’u, kad daug reklamos… As zinoma neneigiu jo geruju savybiu, esu skaites tyrima apie ji. Tai jis yra anot tyreju geras. Bet velgi, tyrimas padarytas fastum uzsakymu… Todel sunku kazka rimtesnio pasakyt…

 12. Labas P,
  sutinku, kad reklamos pilna prigrusta siais laikais spauda, tv ir radio. O del fastumo, galiu parasyti viena – jis yra sudinas tepalas tepalas, ne spati ji naudojau, po intensyvo kruvio, kai pertempiau raumenys, jis man nepadejo. Visu antra tepalas netepa mano brangiu sportiniu rubeliu, ir neturi jokio kvapo. O del reklamos manau siais laikais jos neisvengsi, o vartotojai turi patus spresti ka naudoti, o ka ne.

 13. Šioje temoje galiu sutikti su P man fastum gel irgi neveikia ir manau kad tai tik labai išreklamuota preke…

 14. Labas Adomiuxx ir sitame forume esi 😉
  kodel esi taip preisiskai nusiteikes pries MENOVAZIN, eis ji vartojes, kad sakai kad neveiksmingas?
  beje ka sportuoji pats? 🙂

 15. Na nezinau, kodel cia visi raso, kad fastum gelis reklama vykdo..as bent jau taip nemanau ir galiu pasakyti, kad man ir mano seimai jis padejo ir ne viena karta.

 16. Na as pati jo kol kas nenaudoju, nes neprireike, o va vyras tai po treniruociu tepasi skaudamas vietas „fastum geliu“ ir sako, kad neisivaizduoja ka be jo naudotu.

 17. sweiki,as wakar taip pat dariau mirties trauka,sworis 145kg ..pasitempiau nugara,nzn pats db tiksliai kas yra,bet nugara wisa dega ir negaliu susilenkti ar cia tik patempimas ar jau trauma.Taip pat pries 3 sav pasitempiau koja darydamas pritupimus su 110kg stanga tai dar db kojos nrml sulenkti negaliu itariu,kad sanariai,bet manau turetu savaime praeiti.Jusu nuomone ar cia patemptimas ar trauma jau?

 18. Na patempimas yra irgi trauma. Ir ja reikia gydyti. Kilogramai nelabai ką sako kuriuos kėlėt. Kitas klausimas ar jums tai ne per daug. Svarbu ne kilogramai, kuriuos keliat, o tai, kad fiziškai tai pajėgtumet

 19. na man dabar 17, mirties trauka darydamas patempiau nugara,nes nugaros taisyklingai neistveriau islaikyti,kdabar sakitausi forumuose gydausi ir wel kibsiu prie darbo… tikiuosi per wasara 200 pasiekti,ir wis didinti kruvi.Manau,kad wisi daro klaidu is kuriu patys mokomes,siuo atveju as is savo,kad reikia lb lb gera apsilima padaryti pries keliant sworius geru.Stangos spaudima nuo krutines taip apt tikiuosi pasiekti iki wasaros galo 140 🙂 Svarbiausia wiska daryti su protu ir siekti tikslo manau,nes nieko nera neimanomo.

 20. labas zodziu papasakosiu istorija nieko gero norejau priaugti siektiek raumenu mases ejau i sporto sale treneris sake kad ant dideliu svoriu reik mestis kitaip nepriaugsiu o numesiu tai man moteriai dave tokiu pratimeliu beje pries tai desimt metu nesportavus..tai dvi dienas is eiles ejau ir kazkas kojos raumeniuj atsitiko is pradziu skaudejo kaip ir visus kitus poto pamaciau kad vidine slaunies puse istino ziauriai ir trecia diena ziuriu skausmas praejo o paliko kabeti lasinys toks ir dabar viena koja ryskiai storesne uz kita zliumbti norisi ar man reikes operacijos?atrasykit visi kas ka manot?atrodo lyg raumuo nebelaiko mases kazkas tokio
  Edit/Delete Message

 21. Pamaiva, bandyk kreiptis i daktara. Bet manau tau pasitarnautu kompresine terapija. (kojines, reguliuojancios kraujotaka). Geriausios kiek zinau yra Bauerfeind (www.bauerfeind.lt), o po to medi. Sigvario tai nerekomenduoju, nes su jomis baisiai nesmagu…

 22. Sveiki. Norejau paklausti. Pasitempiau ranku raumenis, be apsilimo emiau dideli svori, ir sportuot pradejau po pertraukos. Klausimas. Po traumos, vel sportuot, pradet nuo mazesniu svoriu, ar pagijus apsilineti, ir detis tuos, su kuriais, ir pries trauma sportavau? Aciu uz atsakyma

 23. Po bet kokios pertraukos sporte reikia pradėti nuo gerokai mažesnių apkrovų, jau nekalbant apie konkrečias traumas. Saugokite save.

Leave A Reply