Pritūpimai yra vienas svarbiausių pratimų jūsų kojoms. Šis pratimas vienas efektyviausių – jo metu dirba praktiškai visi kojų raumenys, o juos darant su svoriais – dar ir nugaros raumenys. Tačiau pritūpimai ne tik efektyvus, bet ir pavojingas pratimas. Atliekant juos galite pasitemti kojų ir nugaros raumenys, todėl juos labai svarbu atlikti taisyklingai.

Pritūpimu metu ypač treniruojami viršutiniai kojų raumenys ir šis pratimas yra bene pagrindinis formuojant jūsų sėdmenys. Jų metu itin smarkiai apkraunamas keturgalvis šlaunies raumuo. Taip pat didysis sėdimasis ir vidurinis sėdmens raumuo.

Nors pritūpimų rūšių yra išties nemažai, pagrindiniai pritūpimai gali būti skirstomi į dvi pagrindines rūšis – kuomet jie atliekami su svoriais ir be jų. Abiejų šių tipų taisyklės yra tokios pat, tačiau darant pritūpimus be svorio yra kur kas mažesnė rizika susižeisti. Tiesa, jie ir kur kas mažiau efektyvus.

Pritūpimai, nepaisant to, ar juos darote su svoriais ar be jų, gali būti daromi dvejopai – siauriau arba plačiau pastačius kojas. Kuo plačiau pražergiate kojas – tuo pratimą yra sudėtingiau atlikti ir, natūralu, atliekant jį raumenys dirba efektyviau. Todėl kojų plotį pasirinkite pagal savo pasiruošimo lygį, tačiau nepamirškite, kad visiškai suglaudus kojų pratimo atlikinėti nereikėtų.

Jeigu darysite pritūpimus be svorių: atsistokite tiesiai, kojas laikykite šiek tiek toliau vieną nuo kitos. Pakelkite ištiestas rankas iki pečių lygmens. Lėtai, ištiesę nugara leiskite savo sėdmenis žemyn iki tol, kol pajusite tempimą galinuose kojų raumenyse. Leidžiant klubus žemyn į prieki tolygiai turi judėti jūsų korpusas iki tol, kol jūsų krūtinė maždaug susilygins su keliais. Pajutę tempimą lėtai kelkite sėdmenis į viršų iki tol, kol stovėsite vysiškai tiesiai. Kartokite pratimą.

pritupims

Jeigu darysite pratimus su svoriais: pritūpimai su svoriais yra dviejų tipų. Vieni jų daromi svorius laikant rankose, kiti – užsidėjus svorį ant pečių. Pirmieji yra kur kas lengvesni, todėl jie rekomenduojami tiems, kurie dar nėra darę pratimų su svoriais, o nori efektyvesnių treniruočių.

Jei darysite pritūpimus su svoriais rankose jums reikės svarmenų, juos paimkite į rankas, o jas nuleiskite ties savo klubais. Patį pratimą atlikite taip, kaip jis aprašytas darant pritūpimą be svorių. Tam, kad pasunkintumėte pratimą, kojas galite laikyti plačiau.

Jeigu norite dar sudėtingesnio būdo, galite daryti prit8pimus su svoriu, uždėtu ant jūsų pečių. Tai yra pratimas, kada naudojamas tik grifas (geležinė lazda, ant kurio maunami svoriai) arba grifas su svarmenimis. Pritūpimai su svarmenimis ant pečių nerekomenduojami pradedantiesiems. Juos reikėtų daryti tik išvysčius stiprius kojų raumenis ir turint stiprius nugaros raumenis ir sveiką stuburą.

Pritūpimas su svoriu ant nugaros daromas užsidėjus ant pečių grifą. Rankas ant jo reikia laikyti maždaug sulenktų alkūnių plotyje. Kadangi grifai su ar be svorio turi kabėti ant specialaus įtaiso – palyskite po grifu taip, kad jo vidurys būtų sulig jūsų kaklu ir kilstelėkite jį. Tuomet atsitraukite nuo įrenginio ir darykite pritūpimą taip, kaip darytumėte paprastą pritūpimą. Jei šį pratimą darote pirmus kartus – pirmiausia išmėginkite pritūpimus tik su grifu, o tik vėliau ant jo dėkite svorius. Jei yra galimybė – darykite pratimus specialiame įtvirtinime, kuriame, esant būtinybei būtų įmanoma užkabinti svorį. Jei yra galimybė, paprašykite, kad kas nors jūs „pasaugotų“ iš už nugaros. Ir nepamirškite, kad stovint svoris atrodo lengvesniu nei pritūpus.

pritupimas

Atminkite, kad norint didesnių sėdmenų – pritupimas turi būti gilesnis. Siekiant „apvalesnių“ formų, iki galo tūpti nereikėtų. Sėkmės!

Taisyklingo paprastojo pritūpimo atlikimo žingsniai:

  • Atsistojate tiesiai, kojas laikote šiek tiek atokiau viena nuo kitos (maždaug pečių plotyje). Jei pratimą darote be svorio – rankas laikote ištiestas arba už galvos.
  • Leidžiate klubus žemyn, tarsi sėstumėtės ant kedės. Nugara laikote tiesiai, o krūtinė juda į prieki link kelių. Leidžiate klubus iki tol, kol pajuntate tempimą.
  • Iš lėto grįžtate į pradinę padėtį.