Kasdien sportuok.info sulaukia klausimų elektroninių paštu, kurių esmė panaši – kaip atsikratyti nereikalingų kilogramų? Vieni klausia bendrai, kiti pageidauja tam tikrų pratimų, ar net programų. Pratimai ir programos, be abejonės, labai svarbu, tačiau, reikia atsiminti ir tam tikrus, svarbiausius dalykus, be kurių svorio metimas yra neįmanomas.

Pirmiausia, reikėtų atminti tai, kad nėra „sveiko“ svorio. Dauguma formulių, kurios padeda apskaičiuoti viršijat ar ne svorį skirtos tam, kad matyti, ar papildomi kilogramai nekenkia jūsų sveikatai. Daugelis panašių formulių yra koreguojamos pačių žmonių, kurie stengiasi sau įrodyti, kad susirūpinti dar neverta. Kitaip tariant, svorio apskaičiavimo formulės skirtos dietologams, kurie, naudodamiesi jomis identifikuoją grėsmę sveikatai. Tai reiškia, kad jei jūs „pataikote“ į KMI ar kokios kitos formulės rezultatą, sakantį, kad dar neturite viršsvorio, jokiu būtų neįrodo, kad jūsų svoris normalus ir nieko keisti jums nereikia. Tai, daugiau yra dar vienas pasiteisinimas, kodėl šiandien galėsite suvalgyti dar kelis pyragėlius.
Iš esmės, antsvoris, kalbant plačiąja prasme, nereiškia formulės ir jos pateikiamų rezultatų. Antsvoris yra tuomet, kai jūs nesate patenkinta (as) savo figūra ir savo savijauta. Jei nuolat stengiatės nuslėpti nuo savęs veidrodyje matomą pilvą, ar per džinsus nuvirtusius riebalus, o jūsų savijauta dažniausiai yra tingi – jums reikia susirūpinti savimi.

Antsvoris – liga

Antsvoris yra liga ir kuo greičiau tai sau pripažinsite, tuo greičiau galėsite pradėti nuo jo „gydytis“. Ligos pripažinimas, kaip ir kitais atvejais, pirmas kelias į jos išgydymą.
Galbūt ne visi skaitytojai matė filmą „Super didelis aš“ (Super size Me). Nors šiame filme kalbama apie amerikiečius, tačiau, teiginiai, kurie yra panaudoti filme tinka visam pasauliui. Nutukimas yra viena didžiausių šio pasaulio problemų, o nuo viršsvorio sukeltų ligų kasmet miršta vis daugiau žmonių ir greit, jei žmonės nesirūpins savo sveikata – jų mirs daugiau nei nuo vėžio.

Nepamirškite, kad kiekvienas jūsų kūno gramas yra papildoma apkrova jūsų organizmui. Jūsų širdis yra priverčiama nuolat dirbti padidintu rėžimu, raumenys – nešioti vis didėjantį svorį, o juk dažniausia auga tik riebalų kiekis, raumenims liekant tokiems, kokie buvo prieš jums įgaunant kelis ar kelioliką kilogramų. Maža to, tai kas didiną svorį, dažnai turi ir kitų, kur kas grėsmingesnių pasekmių – nors širdis priverčiama dirbti smarkiau, kraujagyslės, net jaunam žmogui ima anksčiau laiko smarkiau kalkėti, kraujo pratekėjimas organizmu gerokai sumažėja. Anksčiau ar vėliau – infarktas arba insultas – garantuota antsvorio atomazga.
Mažėjantis, normalus, svoris – sugrąžins darbingumą, nuims dusulį ir nuolatinį, per didelį širdies apkrovimą. Raumenys, atsikratę nereikalingo balasto, dirbs lengviau, todėl jausitės smarkiai darbingesni. Be to, gražėjančios kūno formos, suteiks daugiau pasitikėjimo savimi ir leis jums jaustis labiau užtikrintais savimi.

Efektyviam metimui būtina nusistatyti antsvorio priežastis

Antsvorio priežasčių, išties, yra daug. Vieni žmonės tunka dėl pasyvaus gyvenimo būdo, kiti, nors ir sportuoja. Nepaisant to, kokia žmogaus medžiagų apykaita, ar genai, visuomet galima svorį susireguliuoti. Žinoma, tam žmogui, kurio medžiagų apykaita yra greita, susireguliuoti svorį yra lengviau, nei to, kurio medžiagų apykaita yra lėta, tačiau tiek pirmas, tiek antras gali tai padaryti.

Pirmiausia, apžvelkite savo mitybos įpročius ir racioną. Atminkite, kad nepaisant to, turite greitą ar lėtą medžiagų apykaitą, kiekvieno žmogaus, norinčio turėti sveiką organizmą užduotis – atsisakyti riebalų, per didelio kiekio angliavandenių ir maitintis, pagal mitybos principus t.y. ne prišokimais.

Jeigu mėgstate valgyti saldumynus, mėsa, bulves, padažus ir t.t., šiais laikais yra galybė produktų, kuriuose skatinančių svorio augimą medžiagų yra mažiau. Vietoje pyragaičių ryte, galite gerti liesą jogurtą, o vietoje šokolado su žemės riešutais, galite sučiulpti saldainį su fruktoze. Mėgstantys mėsą, neprivalo jos atsisakyti, tačiau, kartais vertėtų pakeisti kiaulieną į vištieną arba žuvį. Garnyrui dažnai tinka ne tik riebaluose iškeptos bulvės, tačiau ir grikiai, ryžiai, bei troškintos daržovės. Išties, eksperimentuoti galima daug ir įvairiai, o ir eksperimentuoti – įdomu.

Nepaisant to, ar jūs maitinatės per daug, ar netaisyklingai, vis tik turėtumėte susidaryti mitybos grafiką, kurio turėtumėte laikytis. Ryte neapkraukite organizmo įvairias riebiais patiekalais, stenkitės vartoti jogurtą, dribsnius, vaisius. Pietus – svarbiausias dienos maitinimasis, todėl jo nepraleiskite, o galbūt, šiuo metu galite pavalgyti ir sočiau. Vakare, kuomet organizmas pavargęs ir nori poilsio – neapkraukite skrandžio. Vakarienei puikiai tinka košės, salotos ir kitas, lengvas maistas.

Prie sureguliuotos mitybos, būtinai turėsite pridėti ir sportą. Jeigu nesportuojate ir svoris auga – tai natūralu, angliavandeniai virsta lašiniais ir jus tunkate. Jei sportuojate, o svoris nekrenta – sportuojate per mažai, savo sporto metu nesudeginate pakankamo kiekio angliavandenių, todėl jums būtina smarkiai pakoreguoti savo programą.

Sportas ir antsvoris

Taigi, kaip galėjot suprasti anksčiau, be sporto yra labai sunku palaikyti tinkamą kūno formą ar atsikratyti antsvorio. Turint antsvorį, įvairios dietos, nepridedant sporto tampa paprasčiausiu mazochizmu. Jūs alinate savo psichiką ir savo organizmą.
Tai, kad jūs suvartosite kalorijų kiekį, kuris būtinas jūsų organizmui – svorio kritimo neduos. Maža to, gyvendami įprastu sau rėžimu, jūs labai nežymiai išnaudosite susikaupusius riebalus savo raumenų šildymui, taigi, svorio kritimas bus tik simbolinis, taigi, kankindami save, jūs rezultato greičiausiai nepasieksit (nebent esate tikras mazochistas, kuris panašiu rėžimu gali gyventi metus, kitus..) ir paprasčiausiai „sulūšit“. Todėl, pasireguliavę mitybą (tai nereiškia nesveikų dietų, kurios dažniausiai pasmerkia jūsų dienas salotoms ir morkų sultims), jūs privalote sportuoti.

Metant svorį, didžiausią naudą duoda tie pratimai ir toks sportas, kuris reikalauja daug energijos. Kitaip tariant, metant svorį, pagrindinis akcentas turėtų būti kardio treniruotės. Metant svorį, jūs privalote sudeginti daugiau angliavandenių, nei gaunate jų su maistu per dieną. Bėkit krosą, važiuokite dviračiu, užsiimkite aerobika…

Ir dar. Lengvų būdų mesti svorį nėra. Nemažai reklamų teigia, kad tobulą pilvo presą galite turėti užsidėję diržus arba panašiai. Tai melas. Tobulos kūno linijos pasiekiamos tik valios ir didelio darbo pasekoje. Todėl, jei norite susitvarkyti antsvorį – turite tą suprasti ir tam pasiryžti.