Nors sportuojantiems žmonėms neabejotinai reikėtų vartoti daugiau vitaminų, tam, kad išlaikytų savo organizmo tinkamą fizinę būklę. Tačiau, piktnaudžiauti maisto papildais, vitaminais ne tik nerekomenduotina, bet ir pavojinga.

Anot mokslininkų, kiekvieno mūsų organizme yra daugiau nei penki šimtai įvairiausių tiek naudingų, tiek kenksmingų mikroorganizmų. O vitaminai skatina daugintis ne tik geruosius, bet ir bloguosius. Kai pastaruoju ima daugėti, tarkim, šlapimtakiuose, tada šlapime esančios druskos juos „neutralizuoja“ paversdamos kristalais, kurie vėliau su šlapimu pašalinami iš organizmo. Polivitaminai – tos pačios druskos, kurios paverčia kristalais ne tik mikroorganizmus, bet ir pažeistas ląsteles. Tačiau jų organizmas pašalinti negali, todėl ima formuotis akmenys. O štai nuo kalcio pertekliaus gali užkietėti viduriai, padidėti aterosklerozės, širdies ir kraujagyslių, onkologinių ir kitų ligų rizika.

Be to, mokslininkų ištirta, kad žmonės, kurie ilgą laiką vartojo kompleksinius vitaminus, 68 proc. dažniau sirgo odos vėžiu nei jų nevartojusieji. Ir nemanykite, kad saujomis ryjami maisto papildai – panacėja nuo visų ligų. Stenkitės organizmui būtinų medžiagų gauti valgydami sveiką maistą, šviežius vaisius ir daržoves.

DĖMESIO!

Vitamino A perteklius organizme veikia toksiškai: gali skaudėti galvą, kamuoti sąnarių skausmai, mieguistumas, lūžinėti nagai ir retėti kaulų tankis (didėja osteoporozės rizika), prasidėti viduriavimas ir pykinimas. Jei moteris laukiasi, gali pakenkti vaiko vystymuisi.
Natūralus vitamino A šaltinis – citrusiniai vaisiai, obuoliai, mėlynės, bulvės, morkos, pomidorai, kiaušinių tryniai, paprikos, erškėtuogės, galvijų kepenys ir kt.

Kai organizme vitamino B12 per daug, prasčiau pasisavinama folio rūgštis, didėja auglių rizika, gali kamuoti nerimas, apimti panikos priepuoliai ir kt. Natūralus šio vitamino šaltinis ) grūdai, mėsa, kiaušiniai, žalios lapinės daržovės, riešutai ir sėklos.

Vitamino E perteklius didina kraujavimo rizika, silpnina imuninę sistemą. Taip pat gali sutrikusio virškinimo, odos uždegimų ir nuovargio priežastis. Geriausias natūralus šaltinis – augalinis aliejus, riešutai, grikiai, daiginti grūdai, kiaušiniai, pienas ir kt.

Vitamino B1 perteklius gali sukelti alergija, o piktnaudžiavimas folio rūgštimi – pakenkti inkstams, sukelti pykinimą ir kt.