Jeigu tik pradedate sportuoti, greičiausiai esate girdėję ar matę, jog sportuojantys naudoja papildus. Merginos ir mažiau patyrę vaikinai turi klaidingą nuostatą, jog papildai yra vos ne anaboliniai steroidai. Kitaip tariant, nežinantys kartais mano, jog tie kas geria papildus, būtinai pakenks sveikatai ir atrodys kaip sunkaus svorio kultūristai.

Nors žinantiems tai sukelia juoka, tačiau verta apie tai pašnekėti šiek tiek plačiau, idant visiškai niekuo nepagrįsti stereotipai dingtų, o žmonės galėtų sportuoti efektyviai. Taigi, kas yra tie papildai, kuriuos naudoja sportininkai?

Ankščiau vadinti vitaminais, šiais laikais vis plačiau imami vadinti papildai. Pirkdami vaistinėje magnį, geležį ar pan. jūs perkate papildus, kurie jums yra reikalingi (tarkime B grupės kompleksą perkate nervinės sistemos sureguliavimui). Iš esmės papildai, kurie naudojami sportui yra tas pats, tik jie skirti atstatyti ląsteles arba šalinti iš organizmo riebalus. Jokių steroidų ir jokių išsipūtimų, tiesiog efektyvesnis sportas.

Sporte naudojami papildai yra kelių rūšių: masės auginimui skirti papildai, riebalų deginimui skirti papildai, energetiniai papildai ir atstatymui skirti papildai. Jų pavadinimuose yra viskas apie tai, kam jie yra skirti. O dabar pažvelkime į dažniausiai sutinkamus sporte papildus:

Baltymai tai yra medžiaga, kurią įsisavinęs organizmas paverčia raumenimis. Tai raumenų plytos. Šių medžiagų yra mūsų kasdieniame maiste, tačiau, intensyviai sportuojantiems ir siekiantiems masės augimo jų nepakanka, todėl, norintys efektyvesnio raumenų masės augimo kompensuoja juos koncentruotų baltymų papildais.

Amino rūgštys – jų yra daugybė. Tačiau sporte jos naudojamos tam, kad pagreitinti raumenų masės augimą ir atsistatymą po treniruočių. Taip pat naudojant šiuos papildus, gerėja bendra organizmo būklė – plaukai, nagai tampa sveikesniais, atsiradus žaizdoms, jos gyja greičiau. Per dideli kiekiai gali būti žalingi inkstams ir kepenims.

Kreatinas tai organinis junginys, skirtas masės auginimui. Jis naudojamas norint padidinti masę itin efektyviai. Tačiau šis papildas gali turėti ir šalutinių reakcijų, tokių kaip skrandžio ligos ir astma, viduriavimas ir pykinimas. Taip pat šis papildas didina ištvermę trumpuoju laikotarpiu.
Karnitinas (l-karnitinas) tai papildas, kurį dažniausiai vartoja sportuojančios moterys arba antsvorį turintys vyrai. Šis maisto papildas padeda riebalų pralaidumui, todėl treniruotės, skirtos riebalų deginimui tampa smarkiai efektyvesnėmis. Pasižymi energijos suteikimu, todėl, nerekomenduotina jo vartoti prieš miegą. Be to, šis papildas mažina alkio pojūtį.

„Geineriai“ tai yra mišiniai, kurie skirti masės auginimui. Į juos dažniausiai komponuojami baltymai ir angliavandeniai. Tai pagrindinės sudedamosios dalys, prie kurių jungiamos energetinės ir kitos svarbios medžiagos.