Kadangi sportas susideda ne tik iš individualaus sporto, o tuo labiau sportas nebūtinai turi būti profesionalus, buvo nuspresta trumpai papasakoti apie komandinius sporto žaidimus, kurie gali tapti puikiu jūsų ir jūsų draugų laiko praleidimo būdu. Turbūt nesistebėsite, kodėl pirmiausia aprašysim futbolą. Futbolas – sporto šaka numeris vienas pasaulyje. Jį žaidžia ir jauni ir seni ir vyrai ir moterys. O į profesionalų varžybas susirenka dešimtys tūkstančių žiūrovų.

Toks futbolas, kuris žinomas dabar buvo pradėtas žaisti Anglijoje. Tiesa, tuometinis futbolas nebuvo labai panašus į dabar žaidžiama. O ir pačios rungtynės dažniausiai baigdavosi masinėmis muštynėmis tarp komandų aistruolių, kuriuose būdavo ir sužeistų ir užmuštų.

Žaidimas

Tikrasis futbolas yra žaidžiamas 11 prieš 11. Vieną komandą sudaro vienuolika žaidėjų tarp kurių 10 aikštės ir vienas vartininkas. Aikštės žaidėjai nuo vartininko skiriasi tuo, kad negali kamuolio liesti rankomis, tuo tarpu vartininkas savo aikštelėje gali imti kamuolį į rankas.

Futbolo esmė yra pelnyti įvartį į varžovų vartus. Tą reikia padaryti nesinaudojant rankų pagalba, t.y. kamuolį į vartus pasiųsti kojomis arba galva. Komandos vartininkas turi padaryti viską (be fizinių veiksmų prieš varžovus), kad to nenutiktu.

Futbolo aikštė turi ribas. Šonines ir galines. Kamuoliui užėjus už šoninių ribų – rankomis jį įmesti į aikštę įgyja ten jį užridenusios komandos priešininkai. Tačiau kamuolys turi būti įmetamas pagal tam tikras taisykles. T.y. jis metamas nuo sulenktų alkūnių už galvos į priekį. Yra ir kitų niuansų. Tuo tarpu jei kamuolys užeina už galinės ribos gali būti du būdai jo gražinimo – jei kamuolys palieką aikštę nuo besiginančios komandos – skiriamas kampinis smūgis. Jei nuo puolančiųjų – kamuolys smūgiuojamas (dažniausiai vartininko) nuo vartų.

Svarbiausi terminai:
Įvartis – situacija, kuomet puolančioji komanda teisėtais būdais pasiunčia kamuolį į besiginančios komandos vartus.
Bauda – kuomet žaidėjas fiziniais veiksmais pažeidžia taisykles.
Sankcijos ir rūšys: žaidėjui padarius baudą, gali būti neskiriama nieko (už netyčinias pražangas pvz netyčinį žaidimą ranka), įspėjimas (kuomet pražangos daromos sistemingai ir grubiai), geltona kortelė (protokoluojamas įspėjimas) ir raudona kortelė (skiriama už labai grubius nusižengimus taisyklėms – nesportinius veiksmus, labai rimtų atakų stabdymą ir t.t.). Surinkus dvi (dažniausiai) geltonas korteles arba vieną raudoną žaidėjas šalinamas iš aikštės, neleidžiant jo pakeisti.
Laisvas smūgis – skiriamas žaidimo pratesimui. Toks smūgis skiriamas, kuomet kamuolys galinę linija paliko nuo puolančiosios komandos žaidėjo. Arba buvo nežymi pražanga – netyčinis žaidimas ranka. Kuomet paskiriamas toks smūgis, kamuolys negali būti siunčiamas tiesiai į vartus. Jis turi paliesti bent vieną žaidėją.
Baudos smūgis – skiriamas tuomet, kai prasižengiama prieš žaidėją. Nukentėjusios komandos žaidėjas kojom gražina kamuolį į žaidimą. Paskirus tokį smūgį mušama gali būti ir į vartus.
Kampinis smūgis – smūgis skiriamas tuomet, kai kamuolys užrieda už galinės linijos jį paskutiniesiems lietus besiginančios komandos žaidėjams. Puolančiosios komandos žaidėjas priklausomai nuo puysės, kurioje užriedėjo kamuolys pasistato kamuolį ant galinės ir šoninės linijų sandūros ir kojomis jį gražina į žaidimą (dažniausiai mėgina pakelti kamuolį iki baudos aikštelės, kad ten esantys žaidėjai turėtų galimybę pelnyti įvartį).
11 metrų baudinys – skiriamas tuomet, kai taisyklių pažeidimas įvyksta vartininko zonoje (aikštelėje). Tuomet vienas žaidėjas nuo vienuolikos metrų atžymos smūgiuoja į vartininko ginamus vartus.
Nuošalė – jei paprastai – tai tokia situacija, kada puolančiosios komandos žaidėjas atsiduria arčiau priešininkų vartininkų už besiginančios komandos gynėjus ir jam yra bandoma siųsti kamuolį.

Modifikuotas futbolas arba futbolas visiems

Nors prieš tai minėta nemažai sudėtingų terminų, tačiau futbolas dažnai yra modifikuojamas. Griežtų taisyklių dažniausiai laikomasi tik oficialiose varžybose, o mėgėjai jas dažnai suprastina. Futbolas nebūtinai turi būti žaidžiamas 11×11 – 22 žmones surinkti tikrai sunku. Todėl būna įvairių kiekių variacijų – 8×8, 5×5 net 3×3. Svarbu kad komandos savo skaičiumi būtų lygios. Taip pat, visai nebūtinos yra galinės linijos, kai kada žaidžiama ir be jų. Tačiau, nesutarus dėl jų ir nesant aikštės ribų jums gali tekti tikrai smarkiai bėgioti…

Taigi, tam kad žaist futbolą – jums tereikia penkių bendraminčių (pvz. kolegų iš darbo), dviejų vartų, kamuolio ir sportinės aprangos. Viskas. Jūsų ir priešininkų komandos užduotis – kuo daugiau kartu pasiųsti kamuolį į varžovų vartus.

Nepamirškite, kad futbolas labai aktyvus sportas. Ir žaisdami jį, jus tikrai labai gerai pasportuosite. Šiame sporte dirba visos raumenų grupės. Sekmės.