Svorio metimas: pagrindiniai mitybos elementai

6

Kalbėjome apie svorio auginimą, dabar pakalbėkime apie svorio metimą. Mityba yra neatsiejama sporto dalis, ypač metant svorį. Bet tai nereiškia, kad mesdami svorį jūs turite visiškai apriboti savo maitinimąsi – atvirkščiai, maitinimasis turi būti labai protingai subalansuotas. Rezultatų galbūt sieksite ilgėliau, bet nekenkdami savo sveikatai.

Svorio metimas efektyviu būna tik tuomet, kai prie svorio metimo programos būna pritaikyta tinkama dieta. Sudarant dieta turi būti išlaikytas balansas tarp svorio metimo ir energijos gavimo. Kitaip tariant, jus turite gauti mesti riebalus, bet gauti pakankamai maistinių medžiagų.
Pagrindiniai komponentai, kurie turėtų sudaryti jūsų mityba yra šie: angliavandeniai, baltymai, riebalai, vitaminai ir mineralai.

Angliavandeniai: Angliavandeniai liaudiškai vadinami kuru jūsų organizmui. Jų kilmė yra dvejopa, tai cukrus ir krakmolas. Pagrindinė angliavandenių funkcija yra gaminti šilumą organizme. Tačiau angliavandeniai neturi nieko daugiau, kas yra būtina organizmui. Be to, neapdairiai vartojant juos ir organizmui jų gaunant per daug kyla grėsmė, kad svoris augs, o ne kris.

Stambių žmonių ląstelių veikla dažnai negali tinkamai susidoroti su angliavandeniais, todėl šie dažnai nėra iki galo sudeginami. Angliavandenių likučiai organizme pavirsta į riebalus. Tačiau nepaisant to, angliavandeniai, kaip energijos šaltinis yra vienas svarbiausių pagalbininkų metant svorį. Nes būtent jie suteikia energijos gana varginančiom svorio metimo treniruotėm.
Šaltiniai: grūdai, šakniavaisiai, cukrus, jogurtas, vaisiai,

Baltymai: Tai mūsų kūno „gipsas“. Būtent jie formuoja mūsų kūną. Baltymai savyje turi labai svarbų elementą – azotą. Šis elementas yra ypatingai svarbus tam, kad būtų išlaikytas balansas organizme, kuris turi labai didelės įtakos žmogaus svoriui. Jeigu metant svorį organizmas negauna pakankamo kiekio baltymų, jo organizme išsibalansuoja enzimų ir harmonų kiekis. Dėl šios priežasties organizmas neturi pakankamo kiekio energijos.

Baltymų svarba mitybai yra tame, kad juose vykstantis procesai yra labai dinamiški. Dėl šių procesų vykstančių baltymuose galima išlaikyti sąlyginį, naudingą sotumą. T.y. baltymai padeda organizmą sureguliuoti taip, kad valgant daug baltymų turintį maistą, kad pasisotinti jo galima suvalgyti nedaug. Liaudiškai tariant, nuo nedidelio kiekio, atsiranda sotumas. Baltymai taip pat vaidina svarbų vaidmenį pašalinant riebalus iš organizmo. Taip pat, baltymai padeda iš organizmo pašalinti skysčių perteklių. Kitaip tariant, jei per dideli kiekiai storam žmogui angliavandenių yra tarsi nuodas, tai baltymų didelis kiekis yra tarsi nektaras.

Baltymai būna dvejopos kilmės – augalinės ir gyvulinės. Kiekviena baltymų kilmės rūšis turi savų pliusų ir minusų. Tačiau, aukščiausios kokybės laikomi gyvulinės kilmės baltymai. Nepaisant to, augaliniai baltymai reikalingi taip pat.
Šaltiniai: Pienas, pasukos, varškė, ankštiniai augalai, žuvis, mėsa, kiaušiniai ir t.t.

Riebalai: Nors per didelį svorį turintis žmonės stengiasi atsikratyti riebalų, tačiau tam tikra dalis šių medžiagų turi būti organizme, tam, kad šis esant reikalui galėtų juos panaudoti. Faktiškai riebalai tai yra nesudegintų angliavandenių atsargos, kurios esant šių trukumui organizme duoda jam energijos ir šilumos. Riebalai užpildo tarpus esančius tarp ląstelių ir yra naudojami kaip tepalas sklandžiam sąnarių darbui.

Tam tikras vitaminų grupes organizmas įsisavina tik vartuojant juos su riebalais. Tai vitaminų A, D, E ir K grupės.

Vitaminai: Šie elementai yra labai svarbus tinkamam organizmo funkcionavimui. Jie vartojami nedideliais kiekiais ir užtikriną sveikatą, organizmo tinkamą funkcionavimą ir procesų, vykstančių mūsų kūno ląstelėse, eigą. Vitaminų poveikis yra daugialypis, o apibendrinant galima pasakyti tiek, kad jie tiesiog būtini tam, kad neišsekintumėte organizmo, palaikytumėte sveikatą ir grožį. Taip pat, sportuojant vitaminai yra labai svarbus ir dėl to, kad intensyviai sportuojant padeda palaikyti kiek susilpnėjusį atsparumą įvairioms ligoms. Tačiau vitaminus vartoti reikia protingai. Kai kurių vitaminų perteklius gali sukelti labai rimtas ligas.
Vitaminų būna susintetintų ir natūralių. Nepamirškite, kad verdant arba kepant įvairius augalus ar gyvulinės kilmės produktus didžioji dalis vitaminų dingsta.

Mineralai: Tai elementai turintis ne mažiau svarbos nei vitaminai. Jie užtikrina sklandų įvairių organizme esančių sistemų darbą. Verta paminėti, kad mineralai turi didelės įtakos raumenims, kraujotakai, tinkamam širdies darbui ir t.t.

Svarbiausi mūsų kūnui yra magnis, kalcis, fosforas, natris, geležis, jodas, ir chloras.


Discussion6 komentarai

 1. Kodėl straipsnio pavadinimas: „Svorio metimas: pagrindiniai mitybos elementai“?

  Šiaip jau norint priaugti masės, reikia vartoti lygiai tuos pačius komponentus.

 2. Qlka, cia nera straipsnis: jusu dieta. Esme jo daugiau yra ta, kad nepamirstu zmones, kad tam tikri elementai butini. Antra vertus, galima butu kabintis parasius ir svorio auginimo elementus – nes tuomet galetume teigti, kad ei, juk ir metantis tuo turi vadovautis.

  Cia galbut daugiau priminimas, kad ir metantiems svori reikalingi ir angliavandeniai ir riebalai 🙂

  Malonu, kad pakomentuoji!

 3. Siaip tai metant svori reikia visko: angliavandeniu ,baltymu ir riebalu. Tarp svorio auginimo ir metimo pagrindinis skirtumas naudojant juos yra ju kiekiai apskaiciuojant juos kcal , jei kcal virsys tau per diena reikalinga kcal kieki – tu priaugsi svorio , jei nevirsys max ribos kokiu 500 kcal arba net daugiau +sportavimas , skirtas ne kaip mases auginimui , o deginimui (kardio) , svorio tikrai net neimanoma nenumesi 😀 Zmogaus organizmui reikia visu maisto medziagu + vitaminu ir mineralu , kaip teigiama straipsnyje. Metant svori svarbiausia susiderinti maista pagal mitybos piramide http://www.google.lt/images?hl=lt&source=imghp&q=mitybos+piramide&gbv=2&aq=f&aqi=g2&aql=&oq=&gs_rfai= (angliavandeniai>baltymai>riebalai) tokios strukturos reiketu laikytis pradedant mesti svori , veliau galima , kiek girdejau mazinti angliavandeniu suvartojima ir didinti baltymu , nes baltymams virskinti organizmas sunaudoja daug energijos , bet nezinau ar valgant vien baltymus ir mazai angliavandeniu „nesusivarysit“ sveikatos , todel nepatarciau to daryti , cia jau labai drastiska priemone organizmui 😀 Sekmes metant svori 🙂

 4. sis portalas – tai tik internetines reklamos projektukas, kad prikapsetu is keywordsu. gerai randamas google, bet kai pasiskaitai, tai didziulis sh. jeigu dar ir straipsnius normalius detumet, bent jau butu gera grizti ir sekti naujienas.. linkime uzaugti.

 5. pavadinimas svorio metimas gal tikrai ne visai atitinka teksto turinio. O apskritai kalbant apie svorio metimą, svarbu atkreipti dėmesį į klaidas, kurių turėtumėm vengti..

Leave A Reply