Vitaminas C būtinas normaliam organizmo funkcionavimui, o ypač sportuojantiems. Tai vitaminas, kuris padeda reguliuoti svorį, mažinti nuovargį ir gerinti imunitetą. Vienas svarbiausių šio vitamino šaltinių – citrusiniai vaisiai, kurie privalo būti įtraukti į sportuojančio valgiaraštį.

Nors sportuok.info jau rašė apie vitaminą C, priminsime, kad Vitaminas C, kitaip vadinamas askorbo rūgštimi, tai tirpus vitaminas. Vitaminas C yra labai paslankus vitaminas, kuris pats sugeba prisitaikyti prie žmogaus mitybos. Tai yra labai svarbu – jei žmogus meta svorį, organizmas vitaminą C naudoja riebalų deginimo pagalbai. Auginantiems masė, tai taip pat labai svarbus vitaminas, nes jis dalyvauja baltymų, itin svarbių auginantiems masę, sintezėje.

Maža to, vitaminas C yra pagalbininkas daugelyje kitų organizmo funkcijų, nes jis dalyvauja kolageno gamyboje, kuris yra itin svarbus kraujagyslėms, kremzlėms, kaulams palaikyti. Taip pat, padeda organizmui apsaugoti ląsteles nuo laisvųjų radikalų. Be to, vitaminas C yra labai svarbus energijos šaltinis, taigi, itin svarbus sportuojantiems ne tik atsikratyti nuovargio, bet ir tapti žvalesniems.

Vienas didžiausių natūralus vitamino C šaltinis yra citrusiniai vaisiai. Čia trumpai apžvelgsiu apelsinų, greipfrutų, citrinų ir mandarinų savybes, kurios naudingos sportuojantiems ir, tiesiog norintiems gyventi sveikiau.

Apelsinai. Vieno apelsino sudėtyje yra tiek vitamino C, kiek dienai pakanka nepatiriančiam didelio streso žmogui. Maža to, apelsinuose yra daug kalcio, būtino kaulams ir magnio, kuris stiprina nervų sistemą ir yra būtinas geram raumenų bei širdies darbui, tai ypač svarbu sportuojantiems. Metantiems svorį itin naudinga dienos arba kelių valomoji apelsinų dieta – tą diena valgykite tik apelsinus ir gerkite nesaldintą arbatą.

Greipfrutai. Nors ne tokie skanūs, bet neretais atvejais net naudingesni už apelsinus. Nors vitamino C kiekis šiuose vaisiuose yra panašus, tačiau greipfrutuose yra bioflavanoidų, kurie padeda organizmui įsisavinti vitaminą C. Greipfrutai labai naudingi ląstelių augimui, o taip pat šie vaisiai reguliuoja harmonų gamybą.

Citrinos – citrusinių vaisių flagmanas. Turbūt plačiausiai naudojamas citrusinis vaisius, kuris yra ypač naudingas sportininkams, kurie nori daugiau energijos. Amerikiečių mokslininkai teigia, kad sportininkai, prieš didelį fizinį aktyvumą turėtų suvartoti vienos citrinos minkštimą, nes dėl to baltieji kraujo kūneliai prisipildo C molekulių ir tokiu būdu ženkliai padidinamas organizmo ištvermingumas. Suvalgykite citriną ir jau po kelių pajusite efektą. Jei po treniruotes norite greitai ir sveikai atsistatyti energiją, suvartokite kokteilį padarytą iš trijų citrinų ir trijų šaukštelių medaus.

Citrinos stimuliuoja skrandžio sulčių gamybą, gerina geležies pasisavinimą, aktyvina medžiagų apykaitą ir padeda kalciui patekti į dantis ir kaulus, stiprina kraujagyslių sieneles, stabdo dantenų kraujavimą, gerina lastelių augimą, išlaisvina riebalus ir padeda atsikratyti svorio.

Jei jūsų skrandžio rūgštingumas padidėjęs – citrinas vartokite itin atsargiai.

Mandarinai. Tai iš visų minėtų citrusinių vaisių naudingiausieji. Be citrusiniems vaisiams būdingų savybių mandarinai ypatingi tuo, kad jie turi daug kitų vitaminų, kitaip tariant, yra tam tikras vitaminų kompleksas. Jų sudėtyje B grupės, P, A vitaminai. Maža to, mandarinai nėra tokie rūgštus, todėl kur kas lengviau vartojami.