sportas_namieDaugelis žmonių neturi laiko, galimybių ar noro sportuoti sporto klube. Neretai, jausdami per mažą fizinį aktyvumą ar prastėjančias kūno formas tokie žmonės nutaria imtis sporto savo namuose. Todėl šį kartą pasvarstykime ar verta sportuoti namuose.

Kodėl namuose sportuoti verta?

Pirmiausia geriau mažas (tačiau nebūtinai jis turi būti mažas) aktyvumas nei jokio. Kartais žmonės tiesiog negali prisiversti vaikščioti į sporto klubą dėl daugybės priežasčių – tolimų atstumų, netinkamų oro sąlygų, o kartais nuolatinis tikslaus grafiko laikymasis išsunkia žmogų psichologiškai.

Antra priežastis, kurį sąlygoja sporto pranašumą namuose yra kaina. Nors ekonominio nuosmukio metu sporto klubų įkainiai gerokai sumažėjo, visgi dauguma jų ir toliau išlieka prabanga. Sportuojant namuose galima sumažinti išlaidas arba jų išvengti visiškai. Kita vertus, norinti įsigyti papildomų priemonių (treniruoklių, svarmenų) išlaidų, tiesa dažniausiai mažesnių, išvengti nepavyks.

Laikas. Sportuodami namuose jūs esate savo laiko šeimininkai ir jį galite paskirstyti taip kaip jums patogu. Norite – trumpą užsėmimų ciklą galite vykdyti rytais, norite – vakarais. Jei nedirbate – galite tuo užsiimti per pietus ir tai galite daryti iškart, nereiks nei ypatingo pasiruošimo nei kelionės į sporto klubą. Taigi, laiko tikrai sutaupysite.

Trečia priežastis – psichologinis komfortas. Klube ilgą laiką sportuojantiems žmonėms sunku patikėti, kad nemaža žmonių labai nejaukiai jaučiasi sportuodami prie daug kitų žmonių. Dažnai žmonės sporto klubuose nėra tikri ar jie teisingai atlieka pratimus, be to neretai jie įsivaizduoja, kad visos salės dėmesys sukoncentruotas būtent į juos. Tiesa, kad moterų grupiniuose užsėmimuose neretai pasitaiko tokių moterų, kurios į sportą eina ne sportuoti, o prasiblaškyti, todėl jos ir apžiūrinėja savo kolegas, o kartais net aptarinėja savo ratelyje kitus žmonės, tačiau, tai tik retos išimtys. Be to, kai kurie žmonės turi specialių poreikių – yra itin jautrus higienai, mėgsta tam tikrą muziką, nenori laukti eilės prie treniruoklio ir kt. Be to, namuose tik ir aptrinti treningai : )

Kodėl neverta imtis sporto namuose?

Kiekvienas sportas – namie, lauke ar klube turi daugiau ar mažiau minusų, nepaisant to, kad sportas vienareikšmiškai yra geras dalykas. Tarkime sportuodami lauke, jus dažnai gali įtakoti oro sąlygos – bėgti krosą spaudžiant 20 laipsnių šaltukui gali tik užkietėjęs entuziastas, kurio imuninė sistema yra paruošta panašiems iššūkiams. Sportuodami klube jūs susiduriate su finansiniais iššūkiais, taip pat jūsų gali netenkinti treneriai, klubo politika, administracija ar pan. Sportas namuose taip pat turi savų minusų.

Pirmas iššūkis su kuriuo susiduria sportuojantys namie yra disciplinos stoka. Sportas nėra vien linksmas ir smagus – neretai tam prireikia nemažos valios, o namuose, esant tokios veiksniams kaip namų ruoša, televizorius, šeima, kompiuteris ir kt. nepaprastai sunku „neiškristi“ iš rėžimo. Todėl, dažnai nesuprasdami sporto disciplinos esmės ir prasmės žmonės sportuoja „priešokomis“, o rezultatai neretai nuvilia arba labai smarkiai atsilieka nuo tų, kuriuos būtų galima pasiekti sportuojant disciplinuotai. Be to, sporto rezultatai ateina ne per dieną, o motyvacijos praradimas namuose yra kur kas realesnis nei sportuojant sporto klube – sportuojant ten sportas neretai įgyja rutininį principą, o jei sportuojama su treneriu, neretai jaučiama atsakomybė ir prieš jį.

Antra problema – įrangos stoka. Sportuojant namuose jūs turėsite būti išradingi, mat treniruotis be įrangos reikia nemažų žinių – reikia keisti pratimus, kurie atliekami su įranga į tuos, kurie treniruotų tam tikras kūno dalis be jų. Žinoma, galima panaudoti ir namuose turimus daiktus, pvz. pripildytą tarą, norint bent dalinai kompensuoti sporto inventoriaus stoką. Visgi treniruojantis su pakaitalais, tai daryti bus sunkiau, mat inventorius yra nepritaikytas tam kam jūs jį naudosite. Jeigu turite pakankamai vietos, galite įsigyti tam tikrą įrangą, tačiau čia vėl reikia nemažai žinių – kaip neapsigauti (pvz. perkant ir permokant už gerai išreklamuotą, tačiau neefektyvų treniruoklį), kokią optimaliausią įrangą pasirinkti ir t.t.

Trečia – jūs negalite būti tikri dėl sporto programos efektyvumo. Sportas tai procesas, kuris susideda iš daugybės sąveikaujančių dalių – tai ir tinkamas mitybos, treniruočių programos, pratimų, režimo pasirinkimas. Sportuojantys namuose dažniausiai yra patys sau treneriai, kurie informaciją susiranda internete ar kitose informacijos šaltiniuose. Internete išties gausu naudingos informacijos, tačiau, dažniausiai, nepatyrę žmonės, kurie ir renkasi sportą namuose, nesugeba jos tinkamai susisisteminti, įsisavinti ir prisitaikyti sau. Be to, kaip jau minėta anksčiau, sportuojantys namuose neretai nesusidaro tinkamos sportavimo sistemos, todėl kenčia rezultatai, o tuo pačiu mažėja ir žmogaus ryžtas.

Ketvirta – diskomfortas. Komfortas buvo minimas kaip viena priežasčių sportuoti namuose, tačiau yra ir kita medalio pusė – žmonės socialios būtybės ir dažniausiai gyvena ne vieni, todėl jie susiduria su problema, kuomet sportuoti trukdo namiškiai. Be to, jokiuose namuose nėra tokių erdvių kokias sau leidžia rimti sporto klubai – kartais sunku namuose atrasti tinkamą kampą sportui, jau nekalbant apie treniruoklių juose pastatymą.

Galbūt ir jūs turite savo argumentų „už“ arba „prieš“ sportą namuose? Pasidalinkite!